reklama

Teória vzťahovej väzby – akú citovú väzbu ste si vytvorili v detstve?

Poďme sa o sebe dozvedieť zase niečo nové. Túto teóriu som objavila náhodou. Keď som si ju začala študovať, začala mi poskytovať veľa odpovedí...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ani som nevedela, že sa jedná o koncept/termín z psychológie, to som sa dozvedela až neskôr. Cieľom tohto článku je poskytnúť vám zatiaľ iba základný prehľad toho, čo som sa o tejto teórií dozvedela. V ďalších článkoch by som sa pustila viac do hĺbky.

Nasledujúce riadky sa budú venovať 4 štýlom citovej väzby. Štýl, akým si vytvárame vzťahy a akým sa správame vo vzťahu (attachment style) sa utvoril v detstve (v rozmedzí 0-5 rokov) a závisel na tom, akú citovú väzbu sme si vytvorili k našim rodičom, resp. ľuďom, ktorí nás v detstve primárne opatrovali. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Bezpečný typ (Secure)

Prvým, a zároveň jediným zdravým štýlom, je tzv. bezpečný štýl. Ľudia, ktorí majú tento štýl dokážu dávať a prijímať lásku/náklonnosť jednoducho. Sú to milujúci, starostliví, vierohodní, spoľahliví jedinci, ktorí dokážu dobre a jasne komunikovať. Dá sa povedať, že v detstve boli títo jedinci „správne“ milovaní a emočne vyživovaní. Majú vysokú a pozitívnu mienku o sebe aj o druhých ľuďoch. Dokážu byť šťastní a pritom nebyť závislí na svojom partnerovi. Nemajú potrebu vytvárať toxické vzťahy, hľadajú stabilného partnera. Ak stretnú niekoho, kto vytvára disfunkčné fungovanie vo vzťahu, tak im zasvieti kontrolka “POZOR“ a túto kontrolku neignorujú, naopak, disfunkčné správanie im nie je prirodzené a tak zaraďujú spiatočku a takýto vzťah ukončujú. Tento štýl má 50 % populácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Úzkostlivo zaoberajúci sa typ (Anxious preocuppied)

Ľudia s týmto štýlom sú extrémne závislí na svojom partnerovi a chcú pociťovať partnerovu náklonnosť a blízkosť za každých okolností. Potrebujú neustále uisťovanie. Keď nie sú neustále uisťovaní o ich hodnote, prepadajú extrémnym úzkostiam. Takýto ľudia potom zvyknú vytvárať veľa konfliktov vo vzťahoch, keďže na partnera kladú neustály tlak, aby ich uisťoval o svojej láske a aby im dokazoval, že sú hodní lásky. Majú tendenciu byť veľmi senzitívnymi a majú vypestovaný extrémny strach z toho, že ich partner opustí. Neustále im v hlave svieti otázka OPUSTÍ MA, NEOPUSTÍ MA? Napríklad ak nastane situácia, že ich partner večer jednoducho zaspí a nezavolá im na dobrú noc, môžu si pomyslieť, že ich partner už nemiluje, keďže nezavolal.. začnú o sebe pochybovať, začnú si predstavovať ten najhorší možný scénar, dostaví sa úzkosť. Títo ľudia sú extrémne závislí od svojho partnera, ich vnímanie samich seba závisí od toho, ako ich vníma partner. Sú veľmi žiarlivými vo vzťahu, dokonca aj keď už vzťah skončí, ich žiarlivosť stále pretrváva. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zavrhujúci odmietavý typ (Dismissive avoidant)

Títo ľudia sa cítia, že ich partner vo vzťahu dusí. Svoju nezávislosť si extrémne cenia. Stavajú si pomyselné steny medzi seba a ostatných ľudí, aby sa s nimi nemuseli emočne zblížiť. Intimita je im nepríjemná a títo ľudia sa javia ako veľmi chladní/uzavretí. Majú veľa tajomstiev, ktoré nechcú zdieľať s ich partnermi a je pre nich veľmi náročné zaväzovať sa k niečomu vo vzťahu. Intenzívne pocity hľadajú mimo svoj partnerský vzťah. Majú tendenciu byť workoholikmi, aby rozptýlili svoju pozornosť a vzdialili sa tak od pocitov náklonnosti/lásky. Prejavovanie emócií považujú za slabosť. Pohŕdajú ľuďmi, ktorí sú závislí od svojich partnerov, ale na druhej strane, takýto ľudia vyživujú ich egá, takže si ich držia vo svojom okolí. Na svojich potenciálnych aj súčasných partneroch hľadajú každú malú chybu a defekt, aby tak našli dôvod, prečo ten vzťah vlastne nemôže fungovať a prečo musia partnera opustiť. Veľmi zriedkakedy berú pocity partnera do úvahy. Často sú emočne odpojení nielen od ich partnera ale aj sami od seba a majú problém svoje pocity identifikovať a nájsť pre nich pomenovanie. Zvyknú mať veľmi vysoký príjem (tendencia byť workoholikom), ale ich uspokojenie zo života ako takého zvykne byť veľmi nízke.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bojazlivý odmietavý typ (Fearful avoindant)

Tento štýl je kombináciou úzkostlivého a zavrhujúceho. Uvedomujú si hodnotu vzťahu, ale zároveň sú vystrašení a nechcú zažívať bolesť a trápenie. Vedia, že keď sa zamilujú, stanú sa veľmi naviazanými na svojho partnera a tak urobia všetko preto, aby sa vzťahom vyhli (aj keď naozaj po vzťahu túžia). Tento štýl je veľmi zmätení, na jednej strane niečo chcú, na druhej strane sa tej istej veci veľmi obávajú. Zvyknú sa vidieť vo veľmi negatívnom svetle a potrebujú partnera, aby získali sebavedomie. Zároveň vidia aj ostatných ľudí v negatívnom svetle, neveria ľuďom. Nebudú zdieľať svoje pocity až pokiaľ si nebudú istí, že sa stretnú s pochopením a s pozitívnou reakciou.

Pokiaľ vás táto problematika zaujala, odporúčam zistiť si o nej viac. Ja som sa o nej dozvedela na základe týchto videí. Ak by ste mali záujem nejaký štýl prebrať viac do hĺbky, napíšte mi do komentára pod článok. 

Obrázok blogu
Lenka Hruščáková

Lenka Hruščáková

Bloger 
  • Počet článkov:  82
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Som veľmi zvedavý človek a rada si veci robím po svojom. Verím, že čím viac pochopím samú seba, tým ľahšie sa mi bude žiť. Keď mám čo povedať, neostávam ticho. IG @hruscka Zoznam autorových rubrík:  práca na sebevzťahy naše každodennédetstvo, deti, výchovaNezaradenéliečenie sa z perfekcionizmulesSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu