Škodia nám sociálne siete?

Autor: Lenka Hruščáková | 18.7.2018 o 22:33 | (upravené 18.7.2018 o 22:53) Karma článku: 2,07 | Prečítané:  764x

Nadávame na ten facebook... že nám žerie čas, že už sa s ľuďmi nestretávame a máme iba povrchné vzťahy a hlavne... že sa všetci majú tak krásne a šťastne, a my sa tak cítime horšie? Možnože závidime? 

A tak si facebook vymažeme, dáme si od sociálnych sietí pauzu, doslova detoxujeme. Alebo je to pre nás ako droga a nedokážeme bez dennej dávky online sveta prežiť. Nech to je akokoľvek, facebook je v tom nevinne. Aj všetky ostatné sociálne siete. 

Asi najhoršie čo človek môže urobiť je sledovať životy ľudí, ktorí nás domotivujú a spôsobujú nám negatívne pocity. Nikde nie je napísané, že musíme „sledovať“ všetkých našich známych. Nemusíme:) Podľa môjho názoru existujú 2 typy ľudí, či príspevkov. Jedni sú závideniahodní a tí druhí sú inšpiratívni. Prví vám ukazujú ako sa majú úžasne a to je tak všetko. Tí druhí vám ukazujú, že sa majú úžasne, ale zároveň vám chcú nejako pomôcť alebo vás inšpirovať. Odporúčam zamerať sa na tú druhú skupinu ľudí. Uľaví sa vám... 

Sociálne siete sú sami o sebe neutrálne. Je to nástroj. Tak ako je nôž nástroj, ktorým sa môžeme bodnúť a zomrieť, tak je rovnako aj nástroj, ktorým môžeme odkrojiť chlieb a prežiť. Záleží iba na spôsobe, ktorým sa rozhodneme tento nástroj –média/internet- využiť.

Digitálna doba nám dala nekonečne veľa možností. Od spoznávania ľudí po milióny informácií, ktoré sa môžeme denne dozvedieť. Žiadna naša otázka už neostane nezodpovedaná, ujo google sa o to postará. :) Čo je naozaj skvelé. Máme možnosti a odpovede. Je len na nás ako s nimi naložíme. 

Úžasná terapeutka Esther Perel sa na svojej prednáške opýtala publika: „U koľkých z vás je mobil prvá aj posledná vec, ktorú chytíte do ruky, keď vstávate / zaspávate ?“ Publikum dvíhalo ruky.„A koľkí z vás majú popritom vedľa seba milovanú osobu?“ Publikum zahanbene dvíhalo opäť tie isté ruky. „Tak to prosím vás zmeňte.“ a takto zakončila prednášku a odišla. Má pravdu. Nie len že to škodí vzťahom... škodí to aj nám samotným. Sama som prestala kontrolovať mobil hneď z rána / pred spaním a je to nesmierne oslobodzujúci pocit. Namiesto toho si dám rada chvíľku sama pre seba, poďakujem, poviem si na čo sa dnes teším a uvarím si chutný čaj. Hneď je to iný deň.

Škodia nám sociálne siete? Nemyslím si... Sociálne siete na nás budú mať taký dopad a vplyv, aký im dovolíme mať. My rozhodujeme a my udávame smer. Keď sa nám niečo nepáči, jednoducho to zmeňme, jedným tlačítkom:)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.


Už ste čítali?