V živote ide o viac, než len o to - BYŤ ŠŤASTNÝ

Autor: Lenka Hruščáková | 3.1.2018 o 11:42 | (upravené 3.1.2018 o 11:56) Karma článku: 2,87 | Prečítané:  1286x

Najlepšie sa mi píše, keď sa musím učiť a nestíham. Vlastne sa mi vtedy najlepšie upratuje, prokrastinuje a vlastne všetko, len nie učenie sa na skúšku. Idem Vám teda rýchlo zrhnúť celkom inšpiratívnu myšlienku z prejavu od Emily

Najlepšie sa mi píše, keď sa musím učiť a nestíham. Vlastne sa mi vtedy najlepšie upratuje, prokrastinuje a vlastne všetko, len nie učenie sa na skúšku. Idem Vám teda rýchlo zrhnúť celkom inšpiratívnu myšlienku z prejavu od Emily Esfahani Smith.

Šťastie je prchavé. Príde a odíde. Raz budeš hore, raz dole - odkazuje život. Emily vo svojom prejave zdôraznila, že naša snaha o to BYŤ ŠŤASTNÝ môže viesť k tomu, že budeme dokonca nešťastní. Prečo? Môžete mať veľký dom, titul zo školy, dobrú prácu, dobre zarábať (doplňte si sami, čo by vás urobilo šťastným) a predsa sa necítiť šťastne. Neboli by ste ani prvý, ani posledný, komu by sa to prihodilo. 

Čo viac od života chcieť, než byť šťastný? Emily zdôraznila niekoľko piliérov, na ktorých stavať.

1. piliér - Patriť niekam

Pocit, že niekam patríme, preto, akí sme. Nie podľa našej viery, nie podľa toho, koho nenávidime, ale na základe toho, kým v skutočnosti sme. 

2. piliér - Žiť zmysluplný život 

Mať v živote odpoveď na svoje "PREČO". Prečo ráno vstávam, prečo robím to, čo robím, prečo prečo prečo! Niekto dostane odpoveď na svoje prečo vo svojej práci. Aj preto ľudia hľadajú hlavne zmysluplnú prácu, ktorá by v nich túto potrebu naplnila. No nie vždy sa to udeje skrze prácu...

3. piliér - Vyšší zmysel 

Emily to opisuje ako pocit, že niečo presahuje vašu osobu. Pre niekoho to znamená vidieť umelecké dielo, pre niekoho to môže byť kostol, pre niekoho písanie. Skrátka, ak zabudnete na chvíľu na seba, stratíte pojem o čase a začnete cítitť spojenie. Trošku ťažšie sa mi tento piliér opisuje, pre lepšie pochopenie si pozrite video s Emily:)

4. piliér - Rozprávanie svojho príbehu

Príbeh, ktorý hovoríte sami sebe. Váš príbeh, ktorý píšete už len tým, že žijete. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že je tvorcom svojho života, svojho príbehu. Neuvedomujú si, že ho môžu zmeniť, alebo poupraviť, ak im nevyhovuje. Emily vo videu spomínala ľudí, ktorým sa prihodilo nešťastie alebo nejaká nehoda a ako sa títo ľudia zo začiatku ľutovali a vnímali ako obete svojho osudu. Až neskôr začali svoj príbeh vnímať úplne odlišne. Videli, že ich táto nehoda naučila vnímať život z inej perspektívy, začali pomáhať ostatným ľuďom, ktorí svoj príbeh ešte nedokázali zmeniť. Podstatná myšlienka bola, že je iba na nás aký príbeh zo svojho života urobíme. To, čo vnímame ako katastrofu, môže druhý vnímať ako príležitosť alebo ako radosť. To, ako si napropgramujeme myslenie, či uvidíme vo veciach skôr to dobré alebo zlé, záleží iba od nášho rozhodnutia. Sme tvorcami svojho príbehu. 

Máte nejaké vlastné piliére / spôsoby, ktoré vám pomahájú byť v živote "v pohode" ? :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Heger: Nespokojný podnikateľ je len Soták, Ficov človek

Pomoc pre koronu vláda nezvýši, v septembri predstaví plán, ako minie miliardy z Fondu obnovy, hovorí minister financií.

Hľadaného Majského vypátrali na pražskej psychiatrii

Podľa lekára nie je schopný akýchkoľvek úkonov, preto zostáva hospitalizovaný.


Už ste čítali?