Recept na šťastie. Chceli by ste si ho uvariť?

Autor: Lenka Hruščáková | 15.12.2016 o 13:45 | (upravené 19.12.2016 o 20:34) Karma článku: 3,90 | Prečítané:  710x

Do hrnca pridáš cukor, soľ a chilli papričky. Hodíš to do vody, pomiešaš a počkáš. Keď to zovrie, dáš si to do misky, pofúkaš a zješ.   

Asi takýto nejaký návod by sme si želali. Aby nám povedali ako teda žiť a čo robiť, aby sme konečne boli šťastní. 

Recept na šťastie

Zaujímalo by ma, kto by ho nechcel poznať. Ak ľudia po niečom túžia, tak je to šťastie.

A ak ľudia niečo úpenlivo hľadajú, tak je to recept na šťastie, aj s presným popisom, najlepšie s obrázkovým návodom a ešte aj s kuchárom, ktorý by to za nich uvaril.

Dnes pri varení, som si uvedomila, ako to vlastne s tým šťastím je... 

Predstavte si, že šťastie je nejaké jedlo. Napríklad bryndzové halušky :-) Tie predstavujú ono šťastie, o ktorom človek sníva a chce ho mať. 

Každý jeden z nás by halušky navaril inak. Neexistuje, že by niekto pridal rovnako soli, rovnako múky na halušky, rovnako bryndze. A ak áno... ak by si niekto dal tu námahu, skopírovať po niekom úplne celý postup a gramáž surovín, bol by spokojný? Nie je varenie o improvizácií a o tom, že si ho prispôsobujeme podľa svojej chuti a svojho želania? Nie je život o tom istom? Načo kopírovať nejaký cudzí život, v snahe byť rovnako šťastný? 

Povedzme, že by sa nám páčilo ako niekto uvaril svoje halušky. Spýtali by sme sa ho na rady a nechali sa inšpirovať. Prečo nie! Keď to je možné, tak si vo výsledku veľmi pomôžeme. Naše halušky budú chutiť lepšie!  Len sme sa trošku inšpirovali niekým iným, skúsenejším, ale stále varíme podľa seba.

Suroviny predstavujú skúsenosti...

Za svoj život si zozbierame rôzne skúsenosti, rôzne suroviny na halušky. Takže vo výsledku, budú všetky chutiť inak, vyzerať inak, ale budú to stále bryndzové halušky. Táto "zložitá" úvaha sa mi dnes zrodila v hlave, môže to vyznieť podivne... ale so šťastím je to podobne. Všetci varíme to isté jedlo, ale všetci ho uvaríme iným spôsobom.

Čítame knihy, sledujeme v okolí ľudí a pýtame sa možno, prečo nemáme toľko šťastia, prečo nevieme byť šťastní!

Odpoveď je: Pretože tvoj recept na šťastie bude ojedinelý! Tak sa neriaď cudzím návodom, iba sa inšpiruj a vytvor si vlastný postup:-)

Myslím si, že je zbytočné závidieť šťastie, alebo úspech. Aj vy ho môžete mať. Áno. Verím, že to, čo sa zrodí vo vašej hlave ako túžba, s dostatočnou dávkou odvahy a s vytrvalosťou, sa môže stať skutočnosťou.

Viac  menej každý hovorí o tom istom, len inými slovami. Niektoré slová sú nám bližšie, viac sa nás dotýkajú a preto nás dokážu hlbšie zasiahnuť. Na ten váš vlastný postup/recept ale musíte prísť sami. 

Či už si život viac okoreníte, alebo osladíte, je to na vás. Nehľadajte odpovede vonku. Lebo sú vo vás. Neporovnávajte sa s druhými, lebo vy máte inú cestu. A na vás platia iné zákony ako na nich. Verte tomu, že cesta je zároveň cieľom a že byť stratený na ceste je prirodzené. Aby ste sa mohli nájsť, musíte sa stratiť :)

Ako to je teda s tým "uvarením" si šťastia?

Zbierajte kvalitné suroviny a varte s odvahou, láskou a potešením.

Vtedy vám to bude chutiť. A budete môcť ponúkať zo svojho šťastia aj druhých. Nezabudnite ale, že najprv to bude chcieť veľa trpezlivosti, pretože žiaden mišelinský kuchár z neba nespadol... 

Ale to  nevadí, neprestávajte variť, experimentovať a mať z toho radosť :) 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michaely Terenzani

Premiér mohol spomenúť radšej USA ako Mongolsko, hovorí Billy Altansukh

Sedemsto mŕtvych na Slovensku by v Mongolsku považovali za katastrofu.

Kremeľ bojuje o Arktídu. Postaví mestá, letiská aj ropovody

Megaprojekt môže ohroziť klimatické ciele.


Už ste čítali?