Odpoveď na otázku : Ako prekonať strach zo samoty

Autor: Lenka Hruščáková | 7.11.2016 o 23:42 | (upravené 8.11.2016 o 8:55) Karma článku: 3,76 | Prečítané:  740x

Q: Byť nezadaná mi prináša mnoho bolesti. Viem, že mám to šťastie, že mám milujúcu rodinu a priateľov, ale stále si prajem mať partnera s ktorým by som zdieľala svoj život. Ako môžem zvládnuť tú bolesť, keď sa dostaví?

(Článok je úryvkom z knihy Answers from the heart (Thich Nhat Hanh) ,ktorý  som sa rozhodla zdieľať. Je v tom ukryté veľa pravdivého a inšpiratívneho. )

A: Všetci zdieľame ten strach, že naša potreba milovať a byť milovaný nebude naplnená. Strach zo samoty je tu neustále a v každom z nás. Musíme v sebe rozpoznať ten strach a potrebu. V praxi ide o to, že sa na strach musíme pozrieť hlbšie. Milovať znamená ponúkať porozumenie.
Porozumenie je zdrojom lásky. Cítili by sme sa biedne, keby nám nikto nerozumel. Ak nám niekto nedokáže porozumieť, tak nás nedokáže milovať. Bez porozumenia nie je láska možná.

Takže pravdou je, že potrebujeme porozumenie a potrebujeme lásku. A hľadáme niekoho, kto nám je schopný poskytnúť oboje.

Predpokladajme, že existuje niekto kto je schopný poskytnúť ti porozumenie a lásku. Predpokladajme, že niekto taký už niekde existuje. Ale musíme si položiť otázku: Sme my schopní ponúknuť jemu, alebo jej porozumenie a lásku? Sme schopní vygenerovať pochopenie a lásku, ktorú sami tak potrebujeme? Pretože keď my sami toho nie sme schopní, tak sa nič nemôže stať.

Ak vieme vyprodukovať túto energiu, tak za prvé nám pomôže v uspokojení našej potreby byť milovaným. A potom, s touto kapacitou lásky a porozumenia, môžeme oceniť ľudí, ktorí sú v našom okolí práve teraz. Môžeme ich urobiť šťastnými, zatiaľ čo my sami sme šťastní. Šťastie vyživuje, lieči a vytvára viac šťastia.

Takže otázka neznie : Ako môžeme získať lásku a porozumenie, ale otázkou je: Máme kapacitu na generovanie lásky a porozumenia pre nás samotných?

 Ak máme, tak sa budeme cítiť úžasne, pretože tieto energie uspokojujú nás a ľudí okolo v rovnakom čase. Milovať seba je naozaj príležitosťou ako milovať každého. Ak máte túto kapacitu milovať a porozumieť, môžete tak urobiť práve teraz, nemusíte čakať. Ak sa nám to podarí, naše starosti a strach zmiznú a budeme sa cítiť skvelo práve teraz. 


 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Mal Kočner Glváča na diaľkové ovládanie?

Zsuzsová s Glváčom je možno podobná schéma ako Trošková u Fica.


Už ste čítali?