Ako ma deti učia... o živote

Autor: Lenka Hruščáková | 5.5.2016 o 14:16 | (upravené 6.5.2016 o 10:24) Karma článku: 6,39 | Prečítané:  2238x

"Kým my sa snažíme učiť deti všetko o živote, deti nás učia, o čom všetkom život je." Veľa ľudí si neuvedomuje, že deti sú sami o sebe skvelí učitelia. Mali by sme ich začať menej učiť a viac sa od nich učiť...

Deti sa na nič nehrajú a neboja sa byť sami sebou.

Do určitého veku sa deti nevedia pretvarovať. VĎAKA BOHU!!!  Hovoria a robia to, čo cítia a čo majú na srdci. Ak sa im niečo nepáči ihneď to dajú najavo. Ak vás milujú, viete to za sekundu. Dieťa totiž nemusí zastávať žiadnu úlohu a hrať žiadnu rolu. Je milované, akceptované a prijímané také, aké je (predpokladajme že to tak je, aspoň do určitého veku, kým sa neprejaví typické „musíš a nesmieš“). Ale do tej doby je dieťa milované iba preto, že existuje. No nie je to krásne? Byť milovaný bezpodmienečne... Toto sa nazýva skutočná LÁSKA. Milovať nezištne a bezpodmienečne. A predpokladajme, že sa väčšine detí do určitého veku naozaj takejto lásky dostáva.

Čo ale potom, keď je dieťa už staršie, a odrazu mu niekto začne hovoriť :
„Toto nesmieš. Toto musíš. Nebuď taký. Buď radšej taký. Keď to neurobíš, nebudem ťa mať rád. Keď to urobíš, budem ťa ľúbiť... a podobne“

To dieťa, ktoré bolo doteraz ľúbené iba preto, že sa narodilo, sa zrazu ocitne v situácií, kedy už preto aby ho mali radi, musí splňovať určité podmienky. V lepšom prípade ho rodič nechá vyvinúť sa podľa vlastných predispozícií (pozn.autorky: montessori výchova), v tom horšom ho chce nasilu pretvoriť na niečo iné, neprirodzené dieťaťu samotnému. 

Moje deti v nemocnici mi dokazujú ako veľmi túžia deti po tom, aby boli akceptované. Sú na detskej psychiatrii, čo znamená, že ich správanie nie je adekvátne a oni tam sú na „prevýchovu“.  Je to náročné, keďže deti, ktoré tam sú, nemajú často prijateľné správanie a naozaj by to chcelo, aby sa upokojili a polepšili. Lenže...mojou „prácou“ keďže tam chodím ako dobrovoľníčka je hrať sa s nimi a prijať ich také, aké sú. Snažím sa o to najlepšie ako viem. Nechcem ich súdiť. Už počuli veľakrát, že sa majú zmeniť. Ja nechcem byť iba ďalší človek, ktorý im povie, že s nimi niečo nie je v poriadku. Rozhodla som sa, že tam budem preto, aby som im ukazovala, že to, akí sú hlboko vo vnútri, je úplne v poriadku.

Každé jedno dieťa si zaslúži byť  pochopené, akceptované a bezpodmienečne ľúbené.

Pochopiť tieto deti nie je vôbec ľahké. Nevidím do ich príbehov, ale viem, že v sebe majú veľa zranenia a strachu. Násilné alebo agresívne správanie nemôžem tolerovať. Ale viem, že aj to pramení z nejakého hlbšieho dôvodu. Nechcem ich nasilu meniť. Verím ale, že svojím prístupom do nich zasejem nejaké zdravé semienko, ktoré možnože neskôr dorastie.

Keď sa ale vrátime k tomu, že v neskoršom veku už dieťa nie je milované bezpodmienečne, tak sa o to úpenlivo snaží potom po zbytok svojho života... Celý život sa bude snažiť a bude chcieť, aby bolo ľúbené a akceptované, z čoho môže prameniť jeden veľký strach. Strach byť sám sebou. Ukázať svetu kto v skutočnosti som. Veď čo keď ma potom nebudú mať radi a nebudem sa im páčiť. A takýto človek sa potom naučí, ako nebyť sám sebou a ako sa úspešne pretvarovať.  Nie je to vôbec jednoduché pochopiť, že iba keď sme v súlade sami so sebou, môžeme byť naozaj šťastní. V opačnom prípade nežijeme život podľa seba, ale podľa toho, ako to chce niekto iní. A to je naozaj smutné.

Deti nás prijímajú presne takých, akí sme. Vráťme im tento prístup na oplátku i my. 

Je dobré vedieť, kto v skutočnosti sme.
Je dobré nehanbiť sa za svoju skutočnú podstatu a milovať sa takí, akí naozaj sme. S chybami a nedostatkami. Komplet.
Je dobré pochopiť, že pre určitý dôvod sme sa sem narodili a máme tu niečo zanechať. A to "niečo" zistíme ak budeme sami sebou, nebudeme sa na nič hrať, budeme počúvať svoje srdce a milovať seba i ostatných bezpodmienečnou láskou.
Týmto prianím to ukončím a lúčim sa:-) 

 

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Kiska odmietol vymenovať vládu Petra Pellegriniho, zasadne koaličná rada

Pellegrini má do piatku prezidentovi navrhnúť novú zostavu ministrov.

KOMENTÁRE

Čo ak lepších ľudí Smer naozaj nemá?

Pellegriniho vláda je zároveň aj chorobopisom strany Smer.

KOMENTÁRE

Kiska sa blíži k hrane kompetencií

Čo by sme asi vraveli, keby Gašparovič odmietol vymenovať Radičovú?


Už ste čítali?